Sosyal Marketler İhtiyaç Sahibi Yükümlüleri ve Ailelerini Destekliyor

Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü hayata geçirdiği “Sosyal Market Projesi” ile ihtiyaç sahibi eski hükümlülere, denetimli serbestlik yükümlülerine ve ailelerine destek veriyor.

Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü modern ceza infaz sisteminin önemli bir parçası olan denetimli serbestlik uygulamalarıyla yükümlüleri iyileştirerek yeniden topluma kazandırmayı hedefliyor. Denetim ve takibi toplum içinde yapılan yükümlülerin iyileştirilmesi ve topluma yeniden kazandırılması için önleyici, eğitici ve destekleyici projeler uygulanıyor. Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü Denetimli Serbestlik Dairesi Başkanlığı eliyle yapılan projelerden birisi de Sosyal Market Projesi.

Sosyal Market Projesi ihtiyaç sahibi eski hükümlüler, denetimli serbestlik yükümlüleri ve aileleri için hayata geçirildi. 21 denetimli serbestlik müdürlüğü bünyesinde kurulan sosyal marketlerden ayni ve nakdi yardımlar yapılıyor. Sosyal Market Projesi özellikle maddi yokluklar nedeniyle suça sürüklenme ihtimali olan yükümlüler için önleyici ve destekleyici nitelikte bir proje.

İhtiyaç Sahipleri Nasıl Belirleniyor?

İyileştirme çalışmaları kapsamında gerçekleştirilen bireysel görüşmelerde ve grup çalışmalarında sosyo-ekonomik yardıma ihtiyacı olduğu tespit edilen yükümlüler ile koruma kurullarına ayni veya nakdi yardım talebinde bulunup, yapılan araştırmalarda ihtiyaç sahibi olduğu saptanan yükümlülere Sosyal Marketler aracılığıyla yardım yapılıyor. Ayrıca denetim ve takip çalışmaları kapsamında gerçekleştirilen ev ziyaretleri esnasında ihtiyaç sahibi olduğu tespit edilen yükümlüler ve önceki yıllarda yardım yapılan yükümlü listelerinin incelenmesi sonucunda, hala yardıma ihtiyacı olduğu tespit edilen yükümlülere öncelik veriliyor.

Sosyal Marketlerin Bulunduğu Denetimli Serbestlik Müdürlükleri

Sosyal Marketler bugün itibariyle İstanbul, Kayseri, Nevşehir, Gaziantep, Ankara, Bakırköy, Bursa, Konya, İstanbul Anadolu, Samsun, Aydın, Trabzon, Mersin, Amasya, Söke, Kocaeli, Gebze, Akhisar, Ağrı, Isparta, Kırklareli Denetimli Serbestlik Müdürlüklerinde hizmet veriyor.