Tutuklu Naif İşçi ile İlgili İddialara İlişkin Basın Açıklaması

T.C.
ADALET BAKANLIĞI
Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü
Basın No: 2022/37 BASIN AÇIKLAMASI 03.05.2022
Bazı basın-yayın kuruluşlarında ve sosyal medya platformlarında yer alan ”Hasta tutuklu Naif İşçi’ye ölüm tehdidi” başlıklı haberlere ilişkin kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla basın açıklaması yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

Yapılan incelemeler neticesinde; adı geçenin Ahlat T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda hükümlü olarak barındırıldığı, habere konu olan durumun başka bir hükümlü ile arasında geçen bir olaya dayandığı ve iki hükümlü hakkında da adli ve idari soruşturmanın başlatıldığı, hükümlülere “Kurumda korku, kaygı veya panik yaratabilecek biçimde söz söylemek veya davranışta bulunmak” suçundan disiplin cezası verildiği anlaşılmıştır.

Öte yandan; kurumumuz tarafından yapılan idari soruşturma sırasında adı geçen vermiş olduğu savunmasında herhangi bir kişiden şikayetçi olmadığını beyan etmiş olup, kurum personeli hakkında da şikayeti bulunmadığı tespit edilmiştir.

Söz konusu haberler tamamen çarpıtmalardan ve gerçek dışı iddialardan oluşmaktadır ve kurum uygulamalarıyla kesinlikle bağdaşmamaktadır.

Gerçeklikten uzak ve kurumlarımıza yönelik olumsuz algı oluşturmayı amaçlayan bu tür iddialara itibar edilmemelidir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.