Adana Denetimli Serbestlik Müdürlüğü Köy Okullarını Yeniledi

Adana Denetimli Serbestlik Müdürlüğü, boya ve tadilat ihtiyacı olan köy okullarının yenilenmesi amacıyla bir proje başlattı.

Başlatılan proje kapsamında denetimli serbestlik müdürlüğünce yürütülen girişimler sonucu, 2023-2024 eğitim ve öğretim yılı öncesinde tadilat ihtiyacı bulunan iki köy ilkokulunun olduğu tespit edildi. Yapılan girişimler neticesinde vakit kaybetmeksizin harekete geçen denetimli serbestlik müdürlüğü yönetimi, hem yükümlülerin meslek edinmesi hem de tespit edilen köy okullarının tadilatının yapılabilmesi amacıyla kurum bünyesinde yükümlülere yönelik “Su Bazlı Boya” kursu açtı. Açılan bu kursa katılan yükümlüler, boya badana işlerini kısa sürede öğrendi.

Usta öğretici nezaretinde tadilat çalışmalarına katılan yükümlüler, okullar eğitime açılmadan önce Adana ilinde bulunan Camuzlu ve Köylüoğlu İlkokullarının 164 m² iç cephe, 427 m² dış cephe alanı boyadı. Ayrıca Adana Denetimli Serbestlik Müdürlüğü ile Seyhan Belediyesi arasında yapılan iş birliği sonucu oluşturulan ahşap atölyesinde; ekonomik ömrünü tamamlamış okul sıralarının metal kısımları boyandı, plastik pabuçları değiştirildi, tahta kısımları zımparalandı, dolgu verniğiyle kaplanıp parlatılarak montajı yapıldıktan sonra yükümlüler tarafından ilgili okullara teslim edildi.

Bunula birlikte köy okullarının kapıları, ahşap dolapları ve kitaplıklarının tamiratı yapıldı. Bozuk kapı kilitleri değiştirildi ve Atatürk büstleri boyandıktan sonra okullar yeni eğitim öğretim yılına hazır hale getirildi.

Yapılan bakım ve tadilat çalışmalarından sonra okulun son halini gören ilkokul yöneticileri ve öğretmenler, okulların yenilenmesi hususunda girişimlerde bulunan Adana Denetimli Serbestlik Müdürü Can Deveci’ye, kurum personeline ve alın teri dökerek okulları öğrencilere hazır hale getiren yükümlülere teşekkür etti.

Denetimli serbestlik kapsamında salıverilen ve hakkında kamu yararlı bir işte ücretsiz çalıştırılma yükümlülüğü belirlenen kişiler; kamu kurumlarında yapacakları boya, badana, temizlik, bahçıvanlık, tadilat, tamirat, klima bakımı gibi işlerde çalıştırılıyor. Böylelikle denetimli serbestlik yükümlüleri, hem toplum yararına işler üretiyor hem de meslek sahibi olma imkânı elde ediyor.
 

Fotoğraflar