Adana DSM, Ara Tatilde Üç Köy Okulunu Yeniledi

Adana Denetimli Serbestlik Müdürlüğü, boya ve tadilat ihtiyacı olan köy okullarının yenilenmesi amacıyla bir proje başlattı.

Başlatılan proje kapsamında denetimli serbestlik müdürlüğünce yürütülen girişimler sonucu, tadilat ihtiyacı bulunan iki köy ilkokulunun olduğu tespit edildi. Yapılan girişimler neticesinde vakit kaybetmeksizin harekete geçen denetimli serbestlik müdürlüğü yönetimi, hem yükümlülerin meslek edinmesi hem de tespit edilen köy okullarının tadilatının yapılabilmesi amacıyla kurum bünyesinde yükümlülere yönelik “Su Bazlı Boya” kursu açtı. Açılan bu kursa katılan yükümlüler, boya badana işlerini kısa sürede öğrendi.

Usta öğretici nezaretinde tadilat çalışmalarına katılan yükümlüler, okullar eğitime açılmadan önce Adana ilinde bulunan Camuzlu ve Köylüoğlu İlkokullarının iç ve dış cephe alanlarında bakım ve onarım çalışmaları yapmıştı. Okulların bir hafta ara tatile girdiği dönemde de farklı okullarda benzer bir çalışma daha yürütüldü.

Adana Denetimli Serbestlik Müdürlüğü ile Seyhan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü arasında yapılan iş birliği kapsamında yürütülen çalışmalar neticesinde, Dervişler İlkokulu, Gölbaşı İlkokulu ve Büyükdikili Ortaokulu’nda bakım ve onarım çalışmalarına başlandı. Okulların iç ve dış cepheleri boyandı. Ayrıca ekonomik ömrünü tamamlamış okul sıraları elden geçirilerek yenilendi.

Yapılan bakım ve tadilat çalışmalarından sonra okulun son halini gören okul yöneticileri ve öğretmenler, Adana Denetimli Serbestlik Müdürü Can Deveci’ye, kurum personeline ve alın teri dökerek okulların bakım ve onarım ihtiyacını gideren yükümlülere teşekkür etti.

Denetimli serbestlik kapsamında salıverilen ve hakkında kamu yararlı bir işte ücretsiz çalıştırılma yükümlülüğü belirlenen kişiler; kamu kurumlarında yapacakları boya, badana, temizlik, bahçıvanlık, tadilat, tamirat, klima bakımı gibi işlerde çalıştırılıyor. Böylelikle denetimli serbestlik yükümlüleri, hem toplum yararına işler üretiyor hem de meslek sahibi olma imkânı elde ediyor.
 

Fotoğraflar