Adıyaman Açık Ceza İnfaz Kurumunda "Görev Bende" Kampanyası

Adıyaman Açık Ceza İnfaz Kurumunda 9 Şubat Sigarayı Bırakma Günü nedeniyle "Görev Bende" kampanyası düzenlendi.

05 Nisan Salı günü ceza infaz kurumunun çok amaçlı salonunda gerçekleştirilen programa Kurum Müdürü Recep Akyazı, İdare Memuru Niyazi Faruk Akkılıç, Dr. Gülhan Açıl, Sosyolog Mehmet Ali Yalçın, Öğretmen Habip Toprakçı, Psikolog Deniz Akın, Yeşilay gönülleri ve kurum personeli katıldı.

Programda, Dr. Gülhan Açıl bir sunum yaptı. Dr. Gülhan Açıl, sunumunda; sigaranın zararları konusunda toplumsal farkındalık oluşturmayı, bırakmak isteyenlere destek olmayı, Alo 171 ile ilgili bilgilendirmeler yapmayı hedeflediklerini belirterek, "Sigara dumanında kanserojen ve dokulara zarar verme özelliklerine sahip 4000'den faz kimyasal madde var. Bu maddelerden ise nikotin bağımlılık yapıcı özelliğe sahiptir. Türkiye’de ölümlerin %23'ü tütüne bağlı gerçekleşmektedir.” dedi.

Açıl sunumunda ayrıca şu ifadeleri kullandı:
“Ülkemizde her yıl aktif içime bağlı 100 bin ve pasif içime bağlı 15 bin ölüm gerçekleşmektedir. Sigara yalnız içeni değil, aynı ortamda bulunanı da öldürmektedir. Bakanlığımız, Pasif etkilenmenin önlenmesi ve mevcut sigara bağımlılarına yönelik programlar yürütmektedir. Alo 171 operatörlerimiz, sigarayı bırakmak isteyen vatandaşlarımıza sigarayı bırakma planı yaparak, aynı zamanda bir yıl süreyle vatandaşlarımıza geri dönüşler sağlayıp süreci takip etmektedir. Bunun yanı sıra sigara bırakma polikliniklerine yönlendirilen vatandaşlarımıza ülkemiz çapında 577 poliklinikte, 872 sertifikalı hekim ile 420 yardımcı sağlık personeli tarafından randevu verilmektedir.“

Programda konuşma yapan Kurum Müdürü Recep Akyazı; sigaranın dünyada ve ülkemizde önemli bir sorun olduğunu belirterek, "Sigara kullanımının kanser, akciğer hastalıkları ve damar hastalıkları gibi birçok hastalığa yol açması ve sadece bireyin kendisine değil, dumanı soluyan diğer kişilere de ciddi zararlar vermektedir. Dünyada her yıl gerçekleşen aktif ve pasif içime bağlı sebeplerden ölümler yaşanmaktadır. Bu nedenle sigarayı bırakmak isteyen personel arkadaşlarımız sigara bırakma polikliniklerine başvurabilmeleri için elimizden geleni yapacağız. Ayrıca kurumumuza kadar gelen bizleri bilgilendiren Dr. Gülhan Açıl, Sosyolog Mehmet Ali Yalçın ile Yeşilay gönüllülerine teşekkür ediyorum. " dedi.

Programın sonunda Kurum Müdürü Recep Akyazı, Dr. Gülhan Açıl'a çini süslemeli porselen tabak hediye etti.
 

Fotoğraflar