Ankara Batı Denetimli Serbestlik Müdürlüğünde Bağımlılıkla Mücadele Etkinlikleri

Ankara Batı Denetimli Serbestlik Müdürlüğü tarafından denetimli serbestlik tedbiri altında bulunan yükümlülere yönelik çeşitli etkinlikler gerçekleştirildi.

Yükümlülerin toplumla bütünleşmesini desteklemek, olumlu sosyal davranışlarını artırmak, ilgi alanlarını ve becerilerini geliştirerek toplumla uyumlu birey olmalarını sağlamak amacıyla, denetimli serbestlik müdürlükleri tarafından kurum ve kuruluşlarla işbirliği çerçevesinde çeşitli çalışmalar yürütülüyor. Davranışsal Bağımlılıklarla Mücadele Eylem Planı Farkındalık Çalışmaları kapsamında, Ankara Batı Denetimli Serbestlik Müdürlüğü’nde görevli Denetimli Serbestlik Müdür Yardımcısı Evren Yonar, Sosyolog Meryem Gürcan ve Sosyal Çalışmacı Fadime Okuyucu’nun da katılımıyla yükümlülere yönelik çeşitli etkinlikler yapıldı. Planlanan program dâhilinde yükümlülere ilk olarak, gelecekte teknoloji bağımlılığının insan yaşamı üzerindeki etkilerinin ele alındığı ‘Ready Player One’ adlı film izletildi.

Daha sonra yükümlü çocukların at ve atçılık sporu ile tanışmaları ve ata sporu olan binicilik sporu hakkında bilgilenmesi amacıyla, yükümlüler Ankara Atlı Spor Kulübü’ne götürüldü. Burada Ankara Atlı Spor Kulübü yetkilileri tarafından at türleri, binicilik sporunun önemi ve binicilik hakkında çocuk yükümlülere bilgi verildi. Yükümlü çocuklar seyis eşliğinde ata bindi. Ayrıca çocuklar, Atlı Spor Kulübü bünyesinde bulunan tenis kortunda teorik ve uygulamalı olarak tenis eğitimi aldı.

Program kapsamında yükümlü çocuklar, Ankara’nın tarihi yerlerinden Ankara Kalesi ve Hacı Bayram Veli Camisi’ni de gezdi. Tarihi mekânları gezen yükümlüler, Ankara’nın tarihi yerleri hakkında bilgi edindi.

Program kapsamında ziyaret edilen mekânlardan birisi de PTT Pul Müzesi oldu. Yükümlüler, modern müzecilik anlayışı ile tasarlanan PTT Pul Müzesi’nde; Dünya Pulları, Anadolu Hükümeti Pulları ve Türkiye Cumhuriyeti Pulları ile Ayrıca Geçmişten Günümüze Posta, İstiklal Harbinde PTT ve Nostaljik PTT alanlarını gezdi. Yoğun geçen gezi programı, Ankara’da bulunan Kelime Müzesi’nin ziyaretiyle sonlandı. "Kelime Müzesi", Türkçe kelimelerin, atasözleri ve deyimlerin anlamını çocuklara ve gençlere öğretmek amacıyla Yazar Şermin Yaşar tarafından oluşturuldu. Müzede yükümlüler, Türkçenin söz varlığının eşsiz zenginliğini kelimelerin sanatla, görsel tasarımla, duyguyla bir araya geldiği sergiler üzerinden deneyimleme imkânı buldu.

Gerçekleştirilen etkinlik ve gezi programlarından büyük keyif aldıklarını söyleyen yükümlüler, etkinliği planlayan Ankara Batı Denetimli Serbestlik Müdürlüğü yetkililerine teşekkür etti.
 

Fotoğraflar