CEKUT, Büyük Kış Tatbikatında

Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü Arama Kurtarma Ekibi (CEKUT) İçişleri Bakanlığı koordinasyonunda Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanlığınca düzenlenen ‘Erzurum 2022 Kış Tatbikatına’ katıldı.

Türkiye’de ki en profesyonel arama kurtarma ekiplerinden biri olan CEKUT ülke çapında yapılan büyük arama kurtarma tatbikatlarına da katılıyor. Ceza infaz kurumlarında çalışan ve gönüllü personel arasından seçilerek oluşturulan CEKUT, Erzurum’da yapılan ‘2022 Kış Tatbikatına’ katıldı. Yıl içinde yapılacak 11 tematik tatbikattan Erzurum'da düzenlenen ilki, 41 İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğünden 205, diğer kamu kurumlarından 181, STK ve AFAD gönüllülerinden 115 kişi, 2 K9 timinden oluşan 803 personel, 70 araç, 6 kar motoru ve 9 paletli araçla gerçekleştirildi. Tatbikatta yaklaşık 300 gözlemci ve destek personeli de hazır bulundu.

Aşırı kar nedeniyle yaşanan olumsuzluklara müdahaleyi içeren senaryo üzerinden gerçekleştirilen tatbikatta, yola düşen çığ sonucu mahsur kalanların snowtrack kullanılarak kurtarılması, çığ altında kalanlara kısa sürede ulaşılması ve elektrik kesintisi nedeniyle telesiyejde kalanların güvenli alanlara sevk edilmeleri canlandırıldı.

Ayrıca senaryo gereği tipi nedeniyle mahsur kalanların helikopterle kurtarılması ve Konaklı Kayak Merkezi'ndeki vadinin tepe noktasına kurulacak havai ip hattı ile mahsur kalan kişilerin güvenli alanlara nakli, yoldan çıkan bir araca yerel itfaiye birimlerince müdahale de edildi.
 

Fotoğraflar