Çocuklar İçin Mutluluğu İlmek İlmek Örüyorlar

Küçükçekmece Denetimli Serbestlik Müdürlüğü ile Küçükçekmece Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü arasında yapılan iş birliği sonucunda denetimli serbestlik bünyesinde amigurumi oyuncak atölyesi kuruldu.

Küçükçekmece Denetimli Serbestlik Müdürlüğü’nde görevli kadın personelin ve yükümlülerin, amigurumi oyuncak atölyesinde hazırladığı örgü bebekler, afetzede çocuklar için deprem bölgesine gönderilecek.

Denetimli serbestlik yükümlülerinin topluma kazandırılması amacıyla kurumlarda açılan kurslarla çeşitli iyileştirme ve meslek edindirme faaliyetleri yürütülüyor. Küçükçekmece Denetimli Serbestlik Müdürlüğü bünyesinde kurulan amigurumi oyuncak atölyesi de bu kapsamda hayata geçirildi.

Örgü tığı ile sık iğne tekniği kullanılarak yapılan oyuncaklara ‘amigurumi’ deniliyor.  Amigurumi, Japon kökenli bir kelime olup “Ami” (tığ veya şiş ile yapılmış) ve “Nuigurumi” (içi doldurulmuş oyuncak) kelimelerinden türetildiği belirtiliyor.

Denetimli serbestlik müdürlüğü bünyesinde 10 ay boyunca devam edecek amigurumi kursuna, kurumda görevli kadın personel ve yükümlü kadınlardan oluşan 14 kursiyer katılıyor.

İstanbul Sanayi Odası’nın da maddi destekleri ile Küçükçekmece Denetimli Serbestlik Müdürlüğü’nde Amigurumi (oyuncak yapma sanatı) atölyesi kuruldu. Oluşturulan atölyede, Halk Eğitim Merkezi’nde görevli usta öğretici Yasemin Özkaya tarafından verilen eğitim ile kadın personel ve yükümlüler birlikte amigurumi oyuncak yapıyor.

Usta öğretici Yasemin Özkaya konuya ilişkin yaptığı konuşmada: "Kursiyerler ile birlikte ayda ortalama 50 civarında oyuncak örgü bebek üreteceğiz. Kurs ilerledikçe örülen bebek sayısı 100 adete kadar çıkacağına inanıyorum. Ayrıca kursa katılan yükümlü kadınlar, bu sanatı tam olarak öğrendiklerinde, amigurumi oyuncaklar üreterek ev bütçesine de katkıda bulunabilecektir." ifadelerini kullandı.

Denetimli Serbestlik Müdürü Mesut Öztürk ise “Amigurumi atölyemizde üreteceğimiz örgü oyuncakları, depremden etkilenen illerdeki anaokullarına ve depremzede yavrularımıza göndermeyi düşünüyoruz. El birliğiyle ürettiğimiz oyuncaklarla, afetzede çocuklarımızın yüzünü bir nebze de olsa güldürebilmeyi amaçlıyoruz.” dedi.
 

Fotoğraflar