Denetimli Serbestlik Müdürlüklerinde 19 Mayıs Programları

Denetimli serbestlik müdürlükleri tarafından 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nda çeşitli etkinlikler düzenlendi. Yapılan etkinliklerle denetimli serbestlik yükümlüsü çocuk ve gençler katıldı.

Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü bünyesinde çalışmalarına devam eden denetimli serbestlik müdürlükleri özel gün ve bayramlarda çeşitli etkinlikler ve programlar hazırlıyor. Temel olarak denetimli serbestlik müdürlükleri ceza infaz kurumlarından çıkan yükümlüleri iyileştirilmesini, topluma kazandırılmasını ve toplumla adaptasyonunun sağlanmasını amaçlıyor. Geçtiğimiz günlerde ülke genelinde büyük bir coşkuyla kutlanan 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nda denetimli serbestlik müdürlükleri suça sürüklenen çocuk ve genç yükümlüler için çeşitli programlar ve etkinlikler düzenledi.

İşte denetimli serbestlik müdürlükleri bünyesinde düzenlenen 19 Mayıs etkinliklerinden bazıları:

Antalya Denetimli Serbestlik Müdürlüğünde 19 Mayıs Ekinliği
Antalya Denetimli Serbestlik Müdürlüğünde 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla çocuk ve genç yükümlüler için etkinlik yapıldı. Etkinlik kapsamında suça sürüklenen çocuk ve gençler için Antalya Atatürk Evi ve Müzesine gezi düzenlendi. Gazi Mustafa Kemal’in Antalya ziyareti sırasında konakladığı ve daha sonra müzeye dönüştürülen Atatürk Evinde çocuk ve genç hükümlülere müze hakkında bilgi verildi. Ziyaret sonrasında çocuk ve genç yükümlüler, çocuk hizmetleri bürosunda görevli uzman personel tarafından düzenlenen bilgi yarışması ve kutlama etkinliklerine katıldı.

Denetimli Serbestlik Yükümlüleri “Spora Adım At Kartal’a Hareket Kat” Etkinliğinde
İstanbul Anadolu Denetimli Serbestlik Müdürlüğü, çocuk ve genç yükümlülerin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla Kartal Belediyesi tarafından düzenlenen etkinliklere katılımını sağladı. “Spora Adım At Kartal’a Hareket Kat” sloganıyla düzenlenen programda denetimli serbestlik yükümlüsü çocuk ve gençler 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutladı. Program çerçevesinde çocuk ve genç yükümlüler plaj voleybolu, 3x3 basketbol, ayak tenisi, savunma sporları gösterileri ve çeşitli simülasyon etkinliklerine katıldı. Etkinlik ve kutlamalar sonrasında çocuk ve genç yükümlülere İstanbul Anadolu Denetimli Serbestlik Müdürlüğü tarafından çeşitli hediyeler verildi.

Rize Denetimli Serbestlik Müdürlüğü Yükümlüleri Milli Mücadele Konferansına Katıldı
Rize Denetimli Serbestlik Müdürlüğü çocuk ve genç yükümlülerin 19 Mayıs dolayısıyla Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi ile Rize Gençlik Merkezi işbirliği ile düzenlenen "Milli Mücadelede İlk Adım: 19 Mayıs" konferansına katılımını sağladı. Üniversitesinin konferans salonunda gerçekleştirilen programa gençler ile birlikte denetimli serbestlik tedbiri gören 12-29 yaş arasındaki yükümlüler katıldı. Araştırma Görevlisi Mustafa Arıkan tarafından sunulan konferansta Mustafa Kemal'in Samsun'a çıkması ile başlayan Milli Mücadele döneminde yaşananlar ele alındı.

Söke Denetimli Serbestlikte 19 Mayıs Etkinlikleri
19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri kapsamında Söke Denetimli Serbestlik Müdürlüğü yükümlüler için program hazırladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan programda, günün anlam ve önemine yönelik konuşmalar ve sinevizyon gösterisi yapıldı. Program kapsamında yükümlüler Söke Gençlik ve Spor Müdürlüğü tesislerine götürüldü. Burada yükümlüler antrenörler eşliğinde spor etkinliklerine katıldı, basketbol maçı yaptı. Öte yandan program kapsamında yükümlülere uyuşturucu ve uyarıcı maddelerin zararları, uyuşturucu kullanımı sonrası fizyolojik değişiklikler, ruhsal durum değişiklikleri, bedendeki olumsuz değişiklikler, alkol ve teknoloji bağımlılığı ile bağımlılıktan kurtulmada sporun işlevleri anlatıldı.

19 Mayıs’ta Sungurlu Denetimli Serbestlik Müdürlüğü Gençlik Buluşması
Sungurlu Denetimli Serbestlik Müdürlüğü tarafından 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik Spor Bayramı dolayısıyla denetimli serbestlik yükümlülerine yönelik etkinlik gerçekleştirildi. Etkinlik çerçevesinde denetimli serbestlik personeli tarafından yükümlülere uygulamalı dekoratif jel mum yapımı öğretildi, hobi odasında yükümlülerle birlikte çeşitli oyunlar oynandı. Programın sonunda yükümlülere dekoratif jel mum ürünler hediye edildi. Etkinliğe, Sungurlu Denetimli Serbestlik personeli de katıldı.

19 Mayıs’ta Yükümlülere Müze Gezisi
19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri kapsamında Ünye Denetimli Serbestlik Müdürlüğünde genç yükümlüler için Ünye Belediyesi Kültürel Miras Müzesine gezi düzenledi. Ülkemizde UNESCO logosunu kullanmaya yetkili tek müze olma özelliğini taşıyan "Ünye Yaşayan Kültürel Miras " müzesine yapılan ziyarette geçmişe yolculuk yapıldı. Ziyaretçilerini geçmişle buluşturulan Müze evde genç yükümlülere 1800 yıllardan günümüze evlerde kullanılan eşyalardan sosyal yaşama kadar kültürel değerler hakkında ayrıntılı bilgiler verildi.

Vezirköprü Denetimli Serbestlik Müdürlüğünde Sürüş Simülasyonu ile Off-Road eğitimi
Vezirköprü Denetimli Serbestlik Müdürlüğü 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri kapsamında suça sürüklenmiş çocuklar Petlas Türkiye Off-Road Şampiyonasını izlemeye götürüldü. Daha önce hiç Off-Road etkinliğine katılmamış çocuk ve gençler arasından seçilen yükümlüler, etkinlik kapsamında sürüş simülasyonuyla Off-Road eğitimi verildi. Çocuklara Vezirköprü Denetimli Serbestlik Müdürlüğü personeli eşlik etti.
 

Fotoğraflar