Denetimli Serbestlik Müdürlüklerinde Dünya Çocuk Hakları Günü Etkinlikleri

20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü dolayısıyla denetimli serbestlik müdürlüklerinde suça sürüklenmiş çocuklara yönelik çeşitli etkinlikler düzenlendi.

Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğüne bağlı olarak çalışmalarına devam eden denetimli serbestlik müdürlüklerinde iyileştirme ve topluma kazandırma çalışmalarına devam ediyor. Denetimli serbestlik müdürlüklerinde suça sürüklenmiş çocuklara yönelik bireysel görüşmeler, grup çalışmaları ve seminerler düzenleniyor. Ayrıca suça sürüklenmiş çocukların acil ihtiyaçları tespit edilerek gideriliyor ve gerekli durumlarda diğer kurumlarla iş birliği sağlanıyor ve çocukların ihtiyacına uygun yönlendirilme yapılıyor. Denetimli serbestlik müdürlükleri özel günlerde de çeşitli programlar hazırlıyor ve devam ediyor. Türkiye çapında hizmet veren 145 denetimli serbestlik müdürlüğünde 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü’nde suça sürüklenmiş çocuklara yönelik çeşitli programlar yapıldı. Denetimli serbestlik müdürlüklerinde çocuklarla birlikte; ata binme, uçurtma uçurma, ok atma, hayvanat bahçesi ve müze gezisi, hayvan barınaklarını ziyaret etme, çocuk haklarına dair bilgilendirme seminerleri, sağlık durumları iyi olmayan çocuklara destek olmak için kurum ziyaretleri ve bunun gibi çeşitli sosyo-kültürel, sanatsal ve sportif faaliyetler gerçekleştirildi.

Çocukları korumak ve yaşam koşullarını iyileştirmek adına 20 Kasım 1989 tarihinde Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından ‘Çocuk Haklarına Dair Sözleşme’ imzalanarak 20 Kasım ‘Dünya Çocuk Hakları Günü’ olarak ilan edilmişti.
 

Fotoğraflar