Denetimli Serbestlik Yükümlüleri Değer Katıyor

Balıkesir Denetimli Serbestlik Müdürlüğü, hakkında denetimli serbestlik tedbiri bulunan yükümlüler için Dekoratif Sepet Örücülüğü ve Ev Aksesuarları Kursu açtı. Balıkesir Birleşmiş Milletler 75. Yıl Gençlik Merkezi'nde düzenlenen kursun amacı, katılımcıların sosyalleşmelerini sağlayarak meslek edindirmek ve yeniden topluma kazandırılmaları amaçlanıyor.

Karesi Belediyesi tarafından karşılanan kurs malzemeleri ile Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nce görevlendirilen kurs eğitmeni ve Balıkesir Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü'nce sağlanan atölyede, atık gazete ve kâğıtlardan yapılan kâğıt çubuklar renklendirilerek çeşitli ebat ve modellerde sepetlere dönüşüyor.

Kurs kapsamında 21-26 Mart tarihleri arasında Orman Haftası dolayısıyla da bir faaliyet gerçekleştirildi. Atık yumurta kolileri kullanılarak Balıkesir Orman Bölge Müdürlüğü'nden temin edilen karaçam tohumlarıyla 2 bin 500 adet tohumlu kâğıt üretildi. Üretilen kâğıtların 430 adedi Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü Denetimli Serbestlik Daire Başkanlığı'na dağıtılırken, 750 adedi ise Balıkesir Adalet Sarayında personel ve vatandaşlara dağıtıldı.

Balıkesir Adliye Sarayında dağıtılan tohumlu kâğıtları inceleyen Balıkesir Cumhuriyet Başsavcısı Abdulkadir Akın, ceza infaz sisteminin en önemli amacının hükümlü ve yükümlülerin yeniden topluma kazandırmak olduğunu belirtti. Bu kapsamda meslek edinmeleri ve varsa meslekleri alanlarında gelişim göstermeleri için açık ceza infaz kurumları ve denetimli serbestlik müdürlüklerince yıl içerisinde çeşitli kursların düzenlendiğini ifade eden Başsavcı Akın, denetimli serbestlik müdürlüğü personeline ve katılımcılara teşekkürlerini iletti ve bu tür çalışmaların devamını arzuladığını dile getirdi.
 

Fotoğraflar