Erzurum Açık Ceza İnfaz Kurumu Mesleki Eğitimlerle Yeni Yollar Açıyor

Erzurum Açık Ceza İnfaz Kurumunda, Mesleki ve Teknik Lise Diploması almaya hak kazanan hükümlü ve personel için Belge Takdim Töreni düzenlendi.

Erzurum Açık Ceza İnfaz Kurumu ile Yakutiye Adalet Mesleki Eğitim Merkezi arasında yapılan iş birliği kapsamında, kurum personeli ve hükümlüler mesleki eğitim programına dâhil edildi. Eğitim programını başarıyla tamamlayan öğrencilere Mesleki ve Teknik Lise Diploması almaya hak kazandı. Ceza infaz kurumlarından sorumlu Cumhuriyet Savcısı Seçkin Demircan’ın katılımıyla düzenlenen belge takdim töreninde, öğrencilere belgeleri takdim edildi.

Konuya ilişkin değerlendirmede bulunan Kurum Müdürü Mustafa Çayır ise geleneksel çıraklık-kalfalık-ustalık eğitiminin verildiği mesleki eğitim merkezlerine büyük önem verdiklerini ifade etti. Çayır, hükümlülerin meslek sahibi olması için diğer kurumlarla iş birliği içerisinde hareket etmeye devam edeceklerini belirterek sözlerini tamamladı.

Ceza infaz kurumlarında bulunan hükümlülerin hayata hazırlanmaları, bir meslek ve zanaat edinerek yeniden hayata kazandırılmaları amacıyla kurulan Adalet Mesleki Eğitim Merkezleri aracılığıyla çeşitli alanlarda mesleki eğitimler veriliyor.

Lise ve üzerinde bir eğitime sahip olanların, istihdam garantili şekilde mesleki eğitim tamamlama programlarından yararlanabiliyor. Hükümlü ve tutukluların mesleki eğitim merkezlerine kayıtları yapılarak kalfalık, ustalık, usta öğreticilik belgesi ve diploma sahibi olmaları sağlanıyor.

Yakutiye Adalet Mesleki Eğitim Merkezi tarafından 2022-2023 Eğitim ve Öğretim yılında verilen eğitimler sonunda başarılı olan 37 öğrenciye Kalfalık/Ustalık/Usta Öğreticilik alanında belgeler verildi. Bununla birlikte, programa kayıtlı 29 öğrencinin ise eğitimlerine devam ediliyor.

Düzenlenen törene; Ceza İnfaz Kurumlarından sorumlu Cumhuriyet Savcısı Seçkin Demircan, Erzurum Açık Ceza İnfaz Kurumu Müdürü Mustafa Çayır, Yakutiye Adalet Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Taner Aykut, kurum yöneticileri ve personeli katıldı.
 

Fotoğraflar