Erzurum CEKUT Ekibine AFAD İşbirliği İle Eğitim Verildi

Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü Erzurum Arama Kurtarma (CEKUT) Ekibine Erzurum AFAD İl Müdürlüğü tarafından “Kentsel Arama Kurtarma Eğitimi” verildi.

Erzurum Afet ve Acil Durum Müdürlüğünde (AFAD) karlı ve soğuk havada 22 Kasım-24 Aralık tarihleri arasında teorik ve uygulamalı olarak zorlu bir eğitimden geçen ekip, "CEKUT Kentsel Arama ve Kurtarma Eğitimi"ne katıldı.

Tamamı gönüllülerden oluşan CEKUT ekipleri, ceza ve infaz kurumlarında yaşanabilecek doğal afet ve diğer acil durumlara karşı etkin şekilde müdahale edebilmenin yanı sıra toplumsal düzeyde yaşanması olası afet ve acil durumlara müdahale etmek amacıyla eğitim aldı.

Çeşitli unvanlardaki 23 personelin yer aldığı CEKUT ekibine, enkazdan yarılıyı kurtarma, enkaza müdahale etme, yangın, ilk yardım, doğada arama kurtarma, psiko-sosyal destek, suda arama kurtarma ile kimyasal, biyolojik, radyoaktif ve nükleer tehditle mücadele (KBRN) eğitimleri de verildi. Öğrendiklerini tatbikatlarla pekiştirme imkânı bulan CEKUT, senaryo gereği enkazdan yaralı kurtarma tatbikatını başarıyla tamamladı.

Eğitimler kapsamında kendilerini geliştirdiklerini anlatan CEKUT Ekip lideri Mehmet Karslı, "Aldığımız eğitimlerin bize sosyal hayatta ve kurum içi yaşantımızda faydasını gördük. Daha önce bir afet anında acaba ne yapabiliriz diye düşünürken aldığımız eğitimlerle afete nasıl müdahale edebileceğimizi, kendimizi ve afetzedeleri nasıl koruyabileceğimizi öğrendik." diye konuştu.

Uzun soluklu eğitimi başarı ile tamamlayan CEKUT gönüllüsü personele, afet anlarında kullanmaları için AFAD tarafında “Acil Durum Çantası” hediye edildi.

Erzurum Cumhuriyet Savcısı Mecit Alemşah Çetin ve Erzurum Açık Ceza İnfaz Kurumu Kurum Müdürü Mustafa Çayır, eğitim alanında CEKUT ekibini ziyaret ederek, gönüllü personeli çalışmalarından dolayı tebrik etti.
 

Fotoğraflar