Eski Hükümlü Denetimli Serbestlik Müdürlüğünün Desteğiyle İşyeri Sahibi Oldu

Bir süre ceza infaz kurumunda kaldıktan sonra denetimli serbestlikle özgürlüğüne kavuşan M.A., iş bulma konusunda çok zorlandı. Ancak M.A’nın imdadına eski hükümlülerin topluma kazandırılmaları için hazırlanan proje yetişti.

Ordu Denetimli Serbestlik Müdürlüğünce yönlendirilerek kendi işini kuran M.A., proje kapsamında kurduğu işyeri ile hem ailesinin geçimini sağlamakta hem de işyerinde çalıştırdığı beş kişiye iş imkânı sağlıyor.

Adalet Bakanlığı ile Türkiye İş Kurumu tarafından yürütülen "Engelli ve Eski Hükümlülerin Kendi İşini Kurma Projesi" kapsamında M.A. hibe desteği aldı. Eski Hükümlü Kendi İşini Kurma Projesi 2020/2. Dönemde kabul edilen proje kapsamında 39.400 TL’si İŞKUR’dan hibe desteği olmak üzere toplam 80.500 TL bütçe ile Ordu Organize Sanayi Bölgesinde otomobil bakım onarım servisi açan M.A., açık ceza infaz kurumunda kaldığı dönemde kademe bölümünün motor departmanında motor alt bakımı üzerine çalıştı, öncesinde de sanayide uzun süre motor ustalığı yaptı. İşyerinde tüm marka otomobillerin kullanım ömürleri boyunca ihtiyaç duyabilecekleri temel bakım, parça tedariği ve onarım desteği verecek.

13 Temmuz’da Ordu Denetimli Serbestlik Müdürlüğü koordinasyonunda gerçekleştirilen işyeri açılışında konuşan Ordu Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Akif Aktaş denetimli serbestlik uygulamasının infaz sistemindeki rolünü anlattı. Aktaş konuşmasına şöyle devam etti:

“Modern, çağdaş ve profesyonel bir adalet sistemi için denetimli serbestlik sistemi kurulduğu günden bugüne denetimli serbestlik uygulamalarının etkinliği ve kapsamı çeşitli yasal düzenlemeler ile genişletildi ve genişletilmeye devam ediyor. Ceza infaz kurumundan salıverilen ve denetimli serbestlik sistemine giren yükümlülere suç türüne ve ihtiyaçlarına göre çeşitli programlar sunuluyor. Bu programlar dahilinde yükümlülerin seminer, konferans ve kurslara katılımları sağlanıyor. Böylece infazı sonrasında eski hükümlülerin hayata meslek sahibi bir birey olarak tutunmalarını sağlıyoruz. Ordu Denetimli Serbestlik Müdürlüğümüz tarafından vatandaşımıza dokunan, eski hükümlülerin hayata tutunmaları adına çok güzel ve örnek çalışmalar yapılıyor. Bunlardan bir tanesi de İŞKUR hibe desteği kapsamında gerçekleştirdiğimiz hükümlülerin meslek edinerek kendi işlerini kurmalarına yönelik yapılan proje çalışmaları. Denetimli Serbestlik Müdürlüğümüz tarafından bugüne kadar hazırlanan projelerden sekiz tanesi kabul edildi.”

Ordu İl Müftüsü Dr. İsmail Çiçek’in dualarıyla işyerinin açılışı gerçekleştirildi. Ordu Valisi Tuncay Sonel ve Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Güler, Ordu Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Akif Aktaş açılışın ardından işyerini gezerek bilgi aldı.
 

Fotoğraflar