Eskişehir’de Ceza İnfaz Kurumuna “Zekâ Oyunları Atölyesi” Kuruldu

Eskişehir L Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu, hükümlü/tutuklu anneleriyle birlikte kalan 0-6 yaş grubundaki çocukların gelişimlerini desteklemek amacıyla “Zekâ Oyunları Atölyesi” projesini hayata geçirdi.

Hükümlü ve tutuklu anneleriyle birlikte kalan 0-6 yaş grubundaki çocukların gelişimlerinin desteklenmesi amacıyla, Eskişehir L Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu tarafından hazırlanan, TUSAŞ Motor Sanayii (TEI) tarafından desteklenen proje kapsamında ceza infaz kurumu bünyesinde ‘zekâ oyunları atölyesi’ kuruldu.

Açılışta konuşan Başsavcı Ali Yeldan, TEI Genel Müdürü Mahmut Faruk Akşit’e emeklerinden dolayı teşekkür ederek, “Geçtiğimiz Şubat ayında Kızılay Eskişehir Teşkilatı ve İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz ortaklığında ceza infaz kurumunda bulunan çocuklarımız için ana sınıfımızı faaliyete geçirdik. Bugün burada faaliyete geçirdiğimiz oyun atölyesi sayesinde geleceğimiz olan çocuklarımızın gelişimleri desteklenecek. Çocuklarımızın gelişimlerini daha iyi şartlarda sağlamak için proje geliştirmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

TEI Genel Müdürü Mahmut Faruk Akşit ise yaptığı konuşmada, ceza infaz kurumunda anneleriyle birlikte kalan çocukların hayatlarına dokunabilmenin mutluluğunu yaşadıklarını dile getirerek, atölyenin hayata geçirilmesinde emeği olan herkese teşekkür etti.

Zekâ oyunları atölyesi, ceza infaz kurumunda düzenlenen açılış töreni ile faaliyete geçti. Açılış törenine Eskişehir Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan, Cumhuriyet Başsavcı Vekili Yunus Abdullah Tokgöz, İl Jandarma Komutanı Ercan Atasoy, TEI Genel Müdürü Prof. Dr. Mahmut Faruk Akşit, Eskişehir L Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Müdürü Çağatay Kaya ve kurum personeli katıldı.

Çeşitli eğitim materyalleri ve zekâ oyunlarının yer aldığı zekâ oyunları atölyesinden, kurumda bulunan hükümlü ve tutukluların 0-6 yaş arasındaki çocukları yararlanacak. Zekâ oyunları atölyesi; düşünceyi sistematize eden bir eğitim faaliyeti olarak biliniyor. Atölyede bulunan oyunlar matematik, bellek, dikkat, öğrenme, problem çözme ve düşünme yeteneklerini geliştirmek için tasarlanıyor. Bu atölye ile ceza infaz kurumundaki ortamdan uzaklaşan çocukların yaratıcılıklarının geliştirilmesi ve daha başarılı bireyler olarak hayata hazırlanması amaçlanıyor.
 

Fotoğraflar