Eskişehir’de Yaşayan Eski Hükümlüler Kendi İşlerini Kurdu

Engelli ve Eski Hükümlülerin Kendi İşini Kurma Projesi kapsamında Eskişehir Denetimli Serbestlik Müdürlüğü yükümlüleri A. Y. ve C. Ö. hibe desteği almaya hak kazanarak kendi işini kurdu.
Adalet Bakanlığı ile Türkiye İş Kurumu tarafından yürütülen projeyle, denetimli serbestlik tedbiri altında bulunan yükümlülere iş kurabilmeleri için hibe desteği verildi.

Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı Koruma Kurulunun yaptığı çalışmalar neticesinde; eski hükümlü C. Ö. geçmiş dönemlerde kendi işinin kurulmasına yönelik proje kapsamında kabul edilen çalışması ile 20 koyun hibe desteği aldı ve Tepebaşı bölgesinde hayvancılık işletmesini kurdu. İşlerini büyüterek 200 küçükbaş hayvana sahip oldu.  Yine 2023 yılında kabul edilen proje ile 63 bin TL hibe desteği alan A. Y. da Tepebaşı bölgesinde hırdavatçı dükkânı açarak ailesinin geçimini sağlamaya başladı.

Uygulamalar Artarak Devam Edecek

Eskişehir Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan, Afyonkarahisar Cumhuriyet Başsavcısı Fatih Karabacak, Eskişehir Denetimli Serbestlik Müdürü Mehmet Ali Öztaylan, Eskişehir Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Fatih Acar yükümlülerin işyerlerini ziyaret etti.

A.Y. ın açtığı hırdavatçı dükkânını ziyaret ederek kendisine hayırlı işler dileyen ve siftah alışverişi yapan Eskişehir Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan, denetimli serbestlik uygulamalarının infaz sistemindeki önemine değinerek, “Denetimli serbestlik sisteminin, çağdaş ve profesyonel bir adalet sistemi için kurulduğu günden bugüne kadar uygulamalarının etkinliği ve kapsamı çeşitli yasal düzenlemeler ile genişletildi ve genişletilmeye devam ediliyor. Ceza infaz kurumundan salıverilen ve denetimli serbestlik sistemine giren yükümlülere suç türüne ve ihtiyaçlarına göre çeşitli programlar sunuyoruz. Bu programlar dâhilinde yükümlülerin seminer, program ve kurslara katılımları sağlanıyor. Bunlarla birlikte yükümlülerin tekrar suç işlemesini önlemek, böylece toplumun düzenini ve güvenliğini sağlamak için devletin imkânlarıyla maddi destek verilerek bu kişilerin topluma ve ailesine karşı yararlı birey haline gelmeleri teşvik ediliyor. Böylelikle ekonomik sebeplere dayalı suç işlenmesinin önüne geçmeye çalışıyoruz. Bu çalışmalarımız önümüzdeki dönemlerde de artarak devam edecektir” diye konuştu.
 

Fotoğraflar