Eskişehir Denetimli Serbestlik Yükümlüleri Meslek Sahibi Oluyor

Meslek edindirme kurslarını başarıyla tamamlayan Eskişehir Denetimli Serbestlik Müdürlüğü yükümlüleri için Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde sertifika töreni düzenlendi.

Denetimli serbestlik yükümlülerinin meslek sahibi olabilmesi amacıyla, Eskişehir Denetimli Serbestlik Müdürlüğü ile Eskişehir Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü arasında 01 Şubat 2023 tarihinde iş birliği protokolü imzalandı.

Bu kapsamda Eskişehir Denetimli Serbestlik Müdürlüğü bünyesinde meslek edindirme kursları açıldı. Meslek edindirme kurslarının, 2,5 aylık aralıklarla yılda dört defa düzenlenmesi planlanıyor.

Denetimli serbestlik müdürlükleri bünyesinde açılan meslek edindirme kurslarıyla; yükümlülerin yeniden suç işlemesinin engellenmesi ve sosyalleşmelerinin teşvik edilmesi ayrıca toplumun suça karşı korunması ve yükümlülerin çalışma hayatına katılımlarının kolaylaştırılması amaçlanıyor.

İş birliği protokolü çerçevesinde başlatılan meslek edindirme kurslarına katılarak sertifika almaya hak kazanan denetimli serbestlik yükümlüleri için sertifika töreni düzenlendi.

Sertifika töreninde konuşma yapan Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan; “Organize Sanayi Bölge Başkanlığı’nın Mesleki Eğitim ve Geliştirme Merkezi aracılığıyla bu eğitimleri başlatması niteliksiz işgücünün nitelikli hale gelmesine vesile olmuştur. Denetimli serbestlik yükümlülerinin açılan kurslarından faydalanarak meslek sahibi olmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyor, kursu başarıyla tamamlayan kursiyerlere başarılar diliyorum.” dedi.

Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Nadir Küpeli yaptığı konuşmada, “Eskişehir organize sanayi bölgesinde bulunan fabrikaların nitelikli işgücü ihtiyacını, açılan kurslarda eğitim alan kursiyerlerle karşılamaya çalışıyoruz. Ülkemizin ekonomik olarak büyümesine, kalkınmasına ve istihdamın artırılmasına hep birlikte çalışarak destek veriyoruz. Önümüzdeki dönemde de CNC tezgâh operatörlüğü, makine bakım operatörlüğü, gazaltı kaynak operatörlüğü, kalite kontrol operatörlüğü alanlarında eğitim vermeyi düşünüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin konferans salonunda gerçekleştirilen sertifika törenine; Eskişehir Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan, Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Nadir Küpeli,  Yönetim Kurulu Üyesi Samet Özkaya ve Eskişehir Denetimli Serbestlik Müdürü Mehmet Ali Öztaylan, kurs öğretmenleri ve sertifika almaya hak kazanan 118 kursiyer katıldı.


 

Fotoğraflar