Gönüllü Psikologlar Afetzedelerin Yaralarını Sarıyor

Gönüllü psikologlar, depremden etkilenen afetzede vatandaşlara ve çocuklara psikososyal destek veriyor.

Depremzedelerin yaralarını sarmak için gönüllü olarak deprem bölgesine giden Bolvadin Denetimli Serbestlik Müdürlüğü’nde görevli Psikolog Okan Açık ile İskenderun M Tipi Açık ve Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Müdürlüğü’nde görevli psikologlar, depremden etkilenen afetzede vatandaşların ve çocukların yardımına koşuyor.

Deprem bölgesinde gönüllü psikososyal faaliyetler yürüten psikologlar, Kahramanmaraşlı gerçekleşen depremlerde yakınlarını kaybeden, evleri yıkılan ya da yaşadıkları şehirlerden ayrılmak zorunda kalan afetzede vatandaşların yaralarını sarıyor.

Depremin yıkıcı etkilerine maruz kalan vatandaşlarda, deprem sonrası oluşan travmanın etkilerini hafifletebilmek için ceza infaz kurumu ve denetimli serbestlik müdürlüklerinde görevli gönüllü psikologlar tarafından psikolojik destek veriliyor.

Gönüllü psikologlar tarafından yapılan psikolojik ilk yardım ve destekleyici müdahale programlarıyla; afetzede vatandaşların kendini güvende hissetmesi, güçlü yanlarının ortaya çıkarılması, krizle baş etmelerinin kolaylaştırılması amacıyla çeşitli çalışmalar gerçekleştiriliyor.

Bu kapsamda, hem depremzede aileler ile bireysel görüşmeler gerçekleştiriliyor hem de afetten etkilenen çocuklarla oyun, resim, spor, kitap okuma, satranç ve akıl oyunları gibi etkinlikler yapılıyor.
 

Fotoğraflar