Konya’daki Yükümlü Gençler ‘Şeb-i Arus’ Programına Katıldı

Konya Denetimli Serbestlik Müdürlüğü, yükümlü gençleri ve ailelerini Hz. Mevlâna’nın 750.Vuslat Yıl Dönümü programına götürdü.

Yükümlü gençlerin boş zamanlarını değerlendirmeleri, manevi duygularını geliştirilmeleri ve sosyalleşerek suçtan uzak durmalarının sağlamak amacıyla, Konya Denetimli Serbestlik Müdürlüğü tarafından özel bir etkinlik planlaması yapıldı.  Bu kapsamda Konya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile yapılan iş birliği çerçevesinde,  yükümlü gençler aileleri ile birlikte Mevlana Kültür Merkezi’nde düzenlenen Şeb-i Arus” Hz. Mevlâna’nın 750.Vuslat Yıl Dönümü etkinlik programı katıldı.

Gerçekleştirilen bu faaliyet ile yükümlü gençlerin suçtan uzak tutulması, aileleriyle birlikte vakit geçirmesi ve Hz. Mevlâna’nın eşsiz derinliğe sahip öğretileri hakkında fikir sahibi olması hedefleniyor.

Konya Mevlâna Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen program, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Kuran-ı Kerim tilavetinin ardından öğrenciler tarafından şiir, Mesnevi’den hikayeler ve Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin vasiyetnamesi okundu. Programın sonunda ise semazenler tarafından sema gösterisi yapıldı. Programa katılan genç yükümlüler ve aileleri, Hz. Mevlâna’nın vefatı münasebetiyle gerçekleştirilen “Şeb-i Arus” töreninde unutamayacakları anlara şahitlik etti.