Nevşehir E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda Zehirlenme Tatbikatı Yapıldı

Nevşehir E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda zehirlenme tatbikatı gerçekleştirildi. Tutuklu, hükümlü ve personelle birlikte jandarma, polis, itfaiye, AFAD ve sağlık ekiplerinin de katıldığı tatbikat gerçeği aratmadı.

Toplu zehirlenme senaryosuyla hazırlanan olağanüstü hal tatbikatında zehirlenmeye bağlı olarak hükümlü ve tutukluların hastaneye sevklerinde firar, firar girişimi, isyan gibi durumların meydana gelmesi halinde, alınması gereken güvenlik tedbirleri belirlendi ve görevli personelin iş dağılımı yapıldı. Tatbikatta, zehirlenme şüphesi olan hükümlü ve tutuklular gerekli güvenlik önlemleriyle koğuşlarından çıkarılarak kurum revirine alındı, zehirlenme şüphesi gösteren kurum personelinin de ilk müdahaleleri kurum sağlık memurları tarafından yapıldı. Durumları ciddi görülenler için 112 Acil Çağrı Merkezi aranarak ambulans istendi, kimlik bilgileri tespiti yapılarak hastaneye sevk edildi.

Tatbikatta Nevşehir 112 Acil Servis ekiplerine haber verilerek daha fazla zehirlenen tutuklu ve hükümlü olabileceği düşüncesiyle Nevşehir İl Sağlık Müdürlüğünden tıbbi ekipman ile ilaç istendi ve kurumda seyyar sağlık kabini oluşturuldu.

TATBİKATA NEVŞEHİR’DE BULUNAN KURUMLARDA KATILDI

Nevşehir E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurum Müdürü Murat Demir Nevşehir Jandarma Bölük Komutanlığına, Nevşehir Devlet Hastanesi yönetimine, yangın ihtimaline karşı 112 İtfaiye ekiplerine bilgi verdi. Tatbikatta, Nevşehir İl Emniyet Müdürlüğünden, İl Jandarma Komutanlığından kurum çevresinde ve yol güzergâhında güvenlik önlemi alması istendi.  Ayrıca tatbikatta toplu zehirlenme olayına istinaden yemek numunesi ve kurumda kullanılan sudan örnek alınması için Tarım ve Orman İl Müdürlüğünden ve AFAD ekiplerinden talepte bulunuldu.
 

Fotoğraflar