Saklıkent'ten Sarıkamış'a Gençlik Şühedanın İzinde

Antalya'nın zirvesi Saklıkent Kayak Merkezi'nde, Birinci Dünya Savaşı sırasında Osmanlı İmparatorluğu'nun Rus İmparatorluğu'na yönelik düzenlediği Sarıkamış Harekatı (22 Aralık 1914 - 17 Ocak 1915) sırasında şehit düşen askerleri anmak için Sarıkamış Harekatının 105’ inci yılında Antalya Valiliğinin koordinesinde  “Saklıkent'ten Sarıkamış'a Gençlik Şühedanın İzinde” adıyla temsili yürüyüş düzenlendi.

Başta Antalya Valisi Münir KARALOĞLU olmak üzere Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin BÖCEK, Garnizon Komutanı Piyade Alb.Tuncay POLAT, Antalya Cumhuriyet Başsavcısı Halil İNAL, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Tekin AKTEMUR, İl Emniyet Müdürü Mehmet Murat ULUCAN, kamu kurum ve kuruluşları ve öğrencilerle birlikte üç bin kişinin katıldığı yürüyüşte  150 metre uzunluğunda Türk bayrağı gençler tarafından taşındı.

2400 rakımlı Saklıkent’te düzenlenen temsili yürüyüşe Antalya E Tipi Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumu personelide  katıldı.

Yürüyüş sonrası yapılan törende konuşan Vali Münir KARALOĞLU konuşmasında: "Sarıkamış'ta belki bir zaferimiz yok ama Sarıkamış'ı her hatırladığımızda yüreğimizin burkulduğunu, kanımızın donduğunu, o gün Sarıkamış şehitlerinin hissettiklerini biz de hissederiz. Sarıkamış'tan alacağımız dersler ve ibretler var. Her şeyden önce o gün ülkemizin ve milletimizin içinde bulunduğu durum dolayısıyla belki askerimize iklimin, doğanın gerektirdiği teçhizatları veremedik, elbiseyi, potini, kabanı veremedik, eline silahını belki veremedik. Sarıkamış'tan ders çıkarak günün teknolojisi ne ise onu üretmek, kullanmak ve esiri olmamak durumundayız. Günün teknolojisi ne gerektiriyorsa bunu milli ve yerli olarak üretmek zorundayız. Eğer günün koşulları yerli tank, yerli otomobil üretmemizi gerektiriyorsa bunları üretmek durumundayız. Sarıkamış'tan bu dersi çıkarmak durumundayız" dedi.
Konuşmaların ardından ise etkinliğe katılanlara kırık buğday çorbası ile üzüm hoşafı ikram edildi.

Fotoğraflar