Suça Sürüklenen Çocuklar Uşak’taki Makerspace Ahşap Atölyesi ile Tanıştı

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla, Uşak Denetimli Serbestlik Müdürlüğü personeli suça sürüklenen çocuklara birlikte Uşak İskender Pala İl Halk Kütüphanesi ziyaret etti.

DENGE Projesi kapsamında gerçekleştirilen etkinlik ile suça sürüklenen çocuklara yönelik gerçekleştirilen eğitim ve iyileştirme faaliyetleri devam ediyor.

Denetimli serbestlik müdürlükleri tarafından yürütülen eğitim ve iyileştirme çalışmalarıyla; suça sürüklenen çocukların sigara, alkol ve uyuşturucu gibi zararlı alışkanlıklardan uzak tutulması amaçlanıyor.

Uşak Denetimli Serbestlik Müdürlüğü ve Uşak İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü işbirliği ile 4 suça sürüklenen çocuğa Uşak İskender Pala İl Halk Kütüphanesi tanıtıldı. Kütüphaneci Gülsüm Adanur Uymaz tarafından çocuklara kütüphane faaliyetleri ve kütüphane üyeliği hakkında bilgi verildi.

Suça sürüklenen çocuklara eşlik eden denetimli serbestlik müdürlüğü personeli, çocuklarla birlikte kütüphane bünyesinde bulunan Maker Space Ahşap Atölyesinde ahşap oyma etkinliğine katıldı.

"Makerspace" alanlar genelde bilim, teknoloji ve elektronik sanat alanlarına ilgi duyan insanların toplanıp somut objeler üzerinde yaratıcı bir biçimde çalışabildikleri açık ortamlara deniliyor. Kütüphane bünyesinde oluşturulan bu alanlarda yeni fikirler ve "kendin yap" projeleri gerçekleştiriliyor. Maker Space alanında bulunan eğitim araçlarıyla çocuklar tasarımdan üretime ve uygulamaya kadar pek çok aşamayı deneyimleme fırsatı buluyor.

Gerçekleştirilen etkinlikle, suça sürüklenen çocukların da İskender Pala İl Halk Kütüphanesinde oluşturulan Maker Space Ahşap Atölyesinden yararlanması sağlandı. Maker Space Ahşap Atölyesindeki etkinliğe katılan çocuklar böyle bir çalışmaya ilk defa katıldıklarını belirterek, kendileri için farklı bir tecrübe olduğunu ve mutlu olduklarını ifade etti. Atölyede kendi ahşap anahtarlıklarını tasarlayan çocuklar, gerçekleştirilen bu etkinlikten büyük keyif aldıklarını söyleyerek, etkinliği planlayan Uşak Denetimli Serbestlik Müdürlüğü yetkililerine teşekkür etti.
 

Fotoğraflar