Uşak Denetimli Serbestlik Müdürlüğü Depremzede Çocukları Unutmadı

Uşak Denetimli Serbestlik Müdürlüğü’nün denetimi altında bulunan kadın yükümlüler, afetzede çocuklar için amigurumi oyuncaklar yaptı.

Ülkemizde yaşanan deprem felaketi nedeniyle, deprem bölgesinden getirilerek Uşak’taki öğrenci yurtlarında misafir edilen afetzede ailelerin çocukları unutulmadı. Uşak Denetimli Serbestlik Müdürlüğü tarafından başlatılan çalışma sonucunda depremzede çocuklara örgü oyuncaklar hediye edildi.

Denetimli serbestlik yükümlülerinin topluma kazandırılması amacıyla kurumlarda açılan kurslarla çeşitli iyileştirme ve meslek edindirme faaliyetleri yürütülüyor. Bu amaç doğrultusunda, Uşak Denetimli Serbestlik Müdürlüğü bünyesinde de oyuncak atölyesi hayata geçirildi.

Örgü tığı ile sık iğne tekniği kullanılarak yapılan oyuncaklara ‘amigurumi’ deniliyor.  Amigurumi, Japon kökenli bir kelime olup “Ami” (tığ veya şiş ile yapılmış) ve “Nuigurumi” (içi doldurulmuş oyuncak) kelimelerinden türetildiği belirtiliyor.

Denetimli serbestlik bünyesinde üç hafta süren kurs boyunca, kadın yükümlüler hem amigurumi tekniğini öğrendi hem de depremzede çocuklar için el emeği göz nuruyla oyuncaklar yaptı. Yapılan oyuncaklara ‘Uyku Arkadaşım’ adını veren yükümlüler, böylesine anlamlı bir faaliyetin içinde yer almaktan büyük memnuniyet duyduklarını ifade etti.

Amigurumi tekniği ile oyuncak yapmayı öğrenen yükümlüler, el işi örgü oyuncaklar yapıp satarak aile bütçesine katkı sağlama imkânı da elde ediyor.

Uşak Denetimli Serbestlik Müdürlüğü’nde kurulan oyuncak atölyesini ziyaret eden Cumhuriyet Savıcısı Ahmet Murat Özkan, kurumda yürütülen çalışmaları inceledi ve afetzede çocuklar için hazırlanan oyuncakların yapımında emeği geçenlere teşekkür etti.

Uşak Denetimli Serbestlik Müdürü Ersen Göktaş, deprem felaketi nedeniyle derinden sarsılan çocukların yüzünü güldürebilmek ve onları bir nebze de olsa mutlu etmek istediklerini belirtti.

Göktaş, Uşak KYK Müdürü Ayhan Censur ile birlikte, hazırlanan amigurumi oyuncakları yurtta misafir edilen afetzede çocuklara dağıttı. Kendilerine hediye edilen oyuncakları alan çocukların mutluluğu görülmeye değerdi.
 

Fotoğraflar