Uşak’ta Davranışsal Bağımlılıkla Mücadele Etkinlikleri Yapıldı

Uşak Denetimli Serbestlik Müdürlüğü tarafından İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı ve Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ile işbirliğiyle ‘Davranışsal Bağımlılıklarla Mücadele Eylem Planı’ kapsamında etkinlikler gerçekleştirildi.

Suça sürüklenen çocuklara, yükümlülere ve denetimli serbestlik müdürlüğü personeline yönelik olarak, Uşak Denetimli Serbestlik Müdürlüğü’nün girişimleri sonucunda, İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ile işbirliği yapılarak bir dizi etkinler planlandı.

Suça sürüklenen çocuklara ve denetimli serbestlik tedbiri altında bulunan yükümlülere bağımlılıklara karşı farkındalık oluşturmayı hedefleyen Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü, ‘Davranışsal Bağımlılıklarla Mücadele Eylem Planı’ ile bireylerin bağımlılık sürecine girme riskini en aza indirmek için denetimli serbestlik müdürlükleri aracılığıyla çeşitli çalışmalar yürütüyor.

Davranışsal Bağımlılıklar, fiziksel bir maddeye dayandırılmayan davranış tabanlı bağımlılıklar olarak tanımlanıyor. Davranış tabanlı bağımlılıklar; oyun, bilgisayar, televizyon, kumar vb. bağımlılıklar ile insan-makine etkileşiminin kurulduğu teknolojik bağımlılıkları kapsamında sayılıyor.

Bu kapsamda, denetimli serbestlik altındaki yükümlülere ve denetimli serbestlik müdürlüğü personeline Uşak İl Sağlık Müdürlüğü’nde görevli Sosyal Hizmet Uzmanı Sinan Gezer tarafından ‘Davranışsal Bağımlılık’ konulu seminer verildi. Verilen seminerde bilişim teknolojilerinin ve internetin bilinçli, güvenli ve etkin kullanımı konusunda katılımcılara bilgi aktarımı yapıldı.

Daha etkili, önleyici ve rehabilite edici bir müdahale sistemi oluşturarak, Türkiye’deki denetimli serbestlik hizmetlerinden faydalanan çocukların topluma yeniden kazandırılması amacıyla başlatılan DENGE (Denetimli Serbestlik Gençlik Programı) kapsamında, Uşak ilindeki sosyal yaşam alanı Akse Çamlığı’nda yürütülen eğitim ve iyileştirme çalışmalarına devam eden suça sürüklenen çocuklarla birlikte doğa yürüyüşü etkinliği gerçekleştirildi. Yürüyüş bitiminde ise Sağlıklı Hayat Merkezinde görevli fizyoterapist Esma Çelik koordinatörlüğünde fiziksel egzersiz yapıldı. Etkinlik, alanda bulunan hayvanat bahçesi gezisiyle tamamlandı.

Uşak Denetimli Serbestlik Müdürü Ersen Göktaş, etkinliğe destek veren İl Sağlık Müdürlüğü ile Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne teşekkür ederek, kurumlar arası işbirliğinin devam edeceğini söyledi.

 

Fotoğraflar