Uşak Üniversitesi Çiziyor İşyurdu Üretiyor

Uşak E Tipi Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumu İşyurdu Müdürlüğü ile Uşak Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi arasında yapılan işbirliği ile son moda deri ceketler üretiliyor. Tutuklu ve hükümlülerin özenle çalışarak ortaya çıkardıkları ürünler satış mağazasında Uşaklılarla buluşuyor.

Hükümlü ve tutukluların iş yurtlarında çalışmaya başlamadan önce Halk Eğitim Merkezi aracılığıyla meslek kursu alarak, kursu başarıyla tamamlayanlar hem sertifika sahibi oluyor hem de iş yurtlarında işe başlayarak teorik olarak tecrübe kazanıyorlar. Bu sistemle, hükümlülerin salıverilmelerinden sonraki yaşamlarında karşılaşabilecekleri uyum sorununun asgari düzeye indirilmesi hedefleniyor.

Uşak Üniversitesi Görsel Sanatlar Fakültesi Tasarım Bölümüyle yapılan işbirliği ile burada çizilen modellerin ceza infaz kurumu işyurdundaki deri atölyesinde ürün haline getiriliyor. 100 kişinin çalıştığı atölyede bir yılda çeşitli boy ve ebatlarda 15 bin çanta, 10 bin deri mont ve yelek üretiliyor. Ayrıca düzenli olarak farklı illerde Adalet Bakanlığı Ceza İnfaz Kurumları İle Tutukevleri İşyurtları Kurumu tarafından fuarlar düzenleniyor. Fuarlarda Türkiye’nin değişik bölgelerindeki ceza infaz kurumlarında üretilen ürünler sergileniyor. Buralarda vatandaşlara da doğrudan satışlar yapılmakta. Hükümlü ve tutukluların daha çok iş yurtlarında istihdam edilebilmeleri için proje çalışmaları devam ediyor.

Ayrıca tekstil bölümünde yıllık 80 bin battaniye üretiliyor, Türkiye’deki bütün cezaevlerinin battaniye ihtiyacı Uşak E Tipi Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumu İşyurdu Müdürlüğü tarafından karşılanıyor

Fotoğraflar