Yükümlü Çocuklar Satrançla Tanıştırılıyor

Adalet Bakanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı arasında gerçekleştirilen iş birliği protokolü kapsamında, denetimli serbestlik tedbiri altındaki çocuk yükümlülere satranç öğretiliyor.

Denetimli serbestlik tedbiri altındaki yükümlülerinin topluma kazandırılması amacıyla, denetimli serbestlikleri bünyesinde birçok farklı alanda çalışmalar gerçekleştiriliyor.

Ankara Denetimli Serbestlik Müdürlüğü, yükümlü çocuklarda satranç konusunda farkındalık kazandırmak amacıyla çalışma başlattı. Yürütülen iyileştirme çalışmaları kapsamında, denetimli serbestlik müdürlüğü bünyesinde oluşturulan satranç salonunda, Ankara Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü görevlileri nezaretinde 7 yükümlü çocuğa satranç oyunu ile ilgili temel bilgilendirmeler yapıldı.

Satranç, bilimsel araştırmalara göre; çocukların zekâ gelişiminde sağladığı yararın yanında eğitsel bir spor dalı olarak tanımlanıyor. Çocuklarda bir eğitim aracı olarak kullanılıyor.

Satrançla tanışan çocukların kötü alışkanlıklardan uzak kaldığı, planlı hareket etmenin önemini ve gerekliliğini kavradığı, doğru ve çabuk düşünebilmeye yardımcı olduğu uzmanlar tarafından ifade ediliyor.

Ankara Denetimli Serbestlik bünyesinde başlatılan çalışmayla, çocukların satranç sayesinde çok yönlü düşünme becerisi edinerek doğru hamlelerle hayatlarında yeni pencere açabilmeleri amaçlanıyor.