Uşak DSM Yükümlüleri Kaynakçılık Kursu ile Meslek Sahibi Oldu

Uşak Denetimli Serbestlik Müdürlüğünün yaptığı iş birliği çalışmaları sonucu açılan ‘Kaynakçılık Kursu’ ile mesleki yeterlilik belgesi almaya hak kazanan yükümlülerin iş bulmaları kolaylaşacak.

Adalet Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı arasında 2020 yılında Eğitim ve Öğretim İş Birliği Protokolü imzalandı. Protokol çerçevesinde, yükümlü ve eski hükümlülerin iyileştirme çalışmaları kapsamında kişisel, sosyal ve mesleki gelişimlerinin sağlanması amacıyla denetimli serbestlik müdürlükleri tarafından çeşitli çalışmalar yürütülüyor, farklı alanlarda meslek kursları açılıyor.

Açılan meslek kurslarıyla hem çalışma hayatındaki ara eleman ihtiyacının karşılanması hem de yükümlülerin meslek sahibi olması hedefleniyor. Bu çerçevede hem Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı kurum ve kuruluşları ile hem de sivil toplum kuruluşlarıyla iş birliği yapılıyor.

Bu kapsamda Uşak Denetimli Serbestlik Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile iş birliği yaparak, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Mesleki Teknik ve Anadolu Lisesinde 15 Nisan’da ‘Tehlikeli ve Çok Tehlikeli İşlerde Kaynakçılık Kursu’ açtı.

Kursa katılan yükümlüler; kaynak yaparken kullanılması gereken alet ve malzemelerin neler olduğu, metaller üzerindeki şekil bozukluklarının ne şekilde giderileceği, metallere nasıl şekil verilebileceği ve metalleri istenen ölçülerde kesip birleştirme yöntemleri gibi kaynakçılık mesleğine dair birçok mesleki bilgiyi, meslekte uzmanlaşmış usta eğiticiler tarafından uygulamalı bir şekilde öğrenme fırsatı yakaladı.

İki ay boyunca süren kursa katılan 9 yükümlü, kursu başarıyla tamamlayarak ‘Kaynakçı Sertifikası’ almaya hak kazandı.

Usta eğiticilerin yanında ücretsiz eğitim almanın kendileri için büyük avantaj olduğunu ve verilen eğitimle birlikte kaynakçılık mesleğine dair birçok mesleki bilgiyi öğrendiklerini ifade eden yükümlüler, bu eğitimin gerçekleşmesi sürecinde emek veren Uşak Denetimli Serbestlik Müdürlüğü yetkililerine teşekkür etti.
 

Fotoğraflar